Záhorácky folklór o.z.


Tak toto sme my. My traja - Sašo, Leňa, Vlado. Naše občianske združenie sme založili v roku 2016 a pomenovali ho Záhorácky folklór. Svoje úlohy v ňom máme pekne rozdelené - jeden je fotograf, jeden pisateľ a jeden markeťák. No a ešte je tu s nami Marcin Lebeda - persóna stelesňujúca ducha Záhoria, ktorá bez okolkov vyjadrí postoj s dávkou sedliackeho rozumu.

Vyrástli sme na dedine, ktorá je základom ľudového umenia a folklóru. Po našich starenkách a starečkoch sme zdedili množstvo krojov (ktoré mimochodom nosíme pomerne často) a my sme rozhodli uchovávať ich dedičstvo aj naďalej. V roku 2015 sme založili webovú stránku s príznačným názvom Záhorácky folklór, ktorá prezentuje folklór a ľudové umenie Záhoria v digitálnom svete.

Úzko spolupracujeme s folklórnou skupinou Lanšper zo Závodu, s ktorou sme v roku 2018 založili folklórnu prehliadku Frolová notečka, ktorá sa koná každý rok a vznikla na počesť ľudového muzikanta a zberateľa piesní Floriána Benkoviča. V roku 2022 sme o ňom vydali knihu Florián Benkovič - Život a piesne.

V roku 2017 sme začali s projektom fotografickej dokumentácie krojov Záhoria. Po piatich rokoch projekt vyústil do publikácie Kroje Záhoria v obraze. Môžete si ju zakúpiť v našom eshope.

Od roku 2016 spolupracujeme spolu s občianskym družením Dom 1890 na rekonštrukcii ľudového domu v obci Závod. To, aby sme si zamakali aj fyzicky, avšak predovšektým, aby sme vytvorili priestor pre prezentáciu ľudového umenia a uchovali dom, ktoré sa kedysi v našich obciach bežne vyskytovali. Ako sa nám darí pozrite na stránke www.dom1890.sk

Sme mladí, v plnom rozkvete a plní síl - teda, aspoň sa tak subjektívne cítime. A vidíme pred sebou ešte mnoho cieľov. Ak nám ich chcete pomôcť dosiahnuť, myslite na nás napríklad pri darovaní 2% dane, kúpte niečo v našom eshope alebo nám napíšte tip na folklórnu zaujímavosť zo Záhoria.

Záhorácky folklór o.z.