Tradície a zaujímavosci

Co je tradícia? De má svoje koreňe? Odpovjedz bívá običajne nelachká a treba po ňí dost pátrat. V tejto kapitoli sa snažím popisovat staré, aj zanikłé záhorácké tradície a Zaujímavosci. a zároveň vipichnút osobnosci, keré si zasłúžá pozornost. Lesci máte ňejakí tip, pošlite mi ho.


Zaujímavý, až mysteriózny príbeh o závodskom gajdošovi. Treba však dodať, že tento príbeh sa v rôznych obmenách vyskytuje aj v iných regiónoch Slovenska.

Už dlhšiu dobu pátrame po zdroji zaujímavej fotografie richtárov z malackého okresu z roku 1909. Sú na nej zachytení a pomenovaní richtári z 29 záhorských obcí. Teraz sa na Facebooku objavili dve podobné fotografie pochádzajúce z portálu delcampe.net. Jedna z nich je datovaná do roku 1919 a hovorí o stretnutí zástupcov malackého okresu v Bratislave...

Radošovce sú obec so silným folklórnym zázemím. O obci a jej tradíciách jestvuje mnoho filmových dokumentov. Takto sa strojili radošovskí regrúti asi v 30-tych rokoch 20. storočia.

Na fotkách z roku 1974 sú zachytené sestry v obradovom kroji zo Sekúl. Sú to dcéry pani Kučerkovej - vedúcej folklórneho súboru Sekulánek.

Chtelnica s a síce nenachádza na Záhorí, ale nájdeme ju hneď "za kopcom". Unikátne zábery anglickej spoločnosti British Pathé zachytávajú fašiangové obyčaje v tejto rázovitej obci.

Fotka zo svatby v Častkove z roku 1912 zachytáva "prenášanie duchien". Išlo o svadobný zvyk, ktorý sa konal obyčajne deň po svadbe - nevesta sa sťahovala do svojho nového domu a brala si so sebou potrebnú výbavu. Jej súčasťou bývali obyčajne truhlica, šaty a duchny. Prenášanie mohlo prebiehať skromne a nenápadne, ale aj okázalo, tak ako vidíme na...

Fotografia spred Reštaurácie America zachytáva zrejme nejakú mestskú slávnosť v Malackách. Podľa oblečenia možno usudzovať, že sa jej, okrem obyvateľov Malaciek, zúčastnili aj obyvatelia okolitých obcí. Budova stojí dodnes a nachádza sa napravo pred železničným smerom z mesta. Fotka vznikla asi v roku 1910.
Ak máte bližšie informácie, napíšte nám.

Fotografia mladých muzikantov zo závodskej dychovky v roku 1928. Podľa pamätníkov vznikla v dvadsiatych rokoch, takže fotografia ju zachytáva v jej začiatkoch. Druhý hore sprava je Florián Benkovič, ktorý sa stal zberateľom piesní a neskôr aj rechtorom. Na jeho počesť vzniklo folklórne podujatie Frolová notečka. Viac o podujíati a jeho osobnosti na...

Na úvod roka publikujeme svadobnú fotografiu z Moravského Svätého Jána. Nemáme presný zdroj, ale odhadujeme, že by mohla byť asi zo 40-tych rokov 20.storočia. Zaujímavá je, okrem iného, tým, že na nej vidíme štyri formy oblečenia. Sprava vidíme mužské mestské oblečenie, kroj členky mariánskej kongregácie a sviatočné krojové oblečenie ženy a muža,...