Radošovjanský gajdoš
Radošovjanský gajdoš si gajdoval možno práve túto:
Radošovjanský gajdoš si gajdoval možno práve túto:
Pomerne málo vídaný slávnostný kroj z obce Osuské. Palička hlavného družbu prezrádza, že išlo o svadbu resp. jej folkloristické stvárnenie.
Staré fotografie z hraničnej záhorskej obce Brodské. Ako aj názov napovedá, v jej blízkosti sa kedysi nachádzal brod cez rieku Moravu. V minulosti sa okrem názvov Broczka či Brodsko používal aj názov Gázlós (1913-1920).
Novomanželský pár Slovákov z Cahnova (Hohenau an der March) v roku 1900.
Starenka, sedza pod stromem, pase husy.
Lakšárska Nová ves (cca 1960)
Pomerne vzácna fotografia z obce Kuchyňa. Zrejme išlo o dvojsvadbu, okolo roku 1920.
Zaujímavý, až mysteriózny príbeh o závodskom gajdošovi. Treba však dodať, že tento príbeh sa v rôznych obmenách vyskytuje aj v iných regiónoch Slovenska.
Zdroj: Youtube
Už dlhšiu dobu pátrame po zdroji zaujímavej fotografie richtárov z malackého okresu z roku 1909. Sú na nej zachytení a pomenovaní richtári z 29 záhorských obcí. Teraz sa na Facebooku objavili dve podobné fotografie pochádzajúce z portálu delcampe.net. Jedna z nich je datovaná do roku 1919 a hovorí o stretnutí zástupcov malackého okresu v Bratislave...
Pózujúce ženy z Častkova v sviatočnom odeve. (cca 1960)
Ženské a mužské sviatočné kroje z Vrádišťa. Foto je pravdepodobne staršie, asi z 50-tych rokov 20.storočia.
Svadobný sprievod v obci Závod v 60-tych rokoch 20.storočia.
Cerovská rodina na pamätnej fotke, okolo roku 1930.
Radošovce sú obec so silným folklórnym zázemím. O obci a jej tradíciách jestvuje mnoho filmových dokumentov. Takto sa strojili radošovskí regrúti asi v 30-tych rokoch 20. storočia.
Na fotkách z roku 1974 sú zachytené sestry v obradovom kroji zo Sekúl. Sú to dcéry pani Kučerkovej - vedúcej folklórneho súboru Sekulánek.
Chtelnica s a síce nenachádza na Záhorí, ale nájdeme ju hneď "za kopcom". Unikátne zábery anglickej spoločnosti British Pathé zachytávajú fašiangové obyčaje v tejto rázovitej obci.
Fotka zo svatby v Častkove z roku 1912 zachytáva "prenášanie duchien". Išlo o svadobný zvyk, ktorý sa konal obyčajne deň po svadbe - nevesta sa sťahovala do svojho nového domu a brala si so sebou potrebnú výbavu. Jej súčasťou bývali obyčajne truhlica, šaty a duchny. Prenášanie mohlo prebiehať skromne a nenápadne, ale aj okázalo, tak ako vidíme na...